Филм & ТВ

Еми награди: Листа на номинирани во 2017

14. јули 2017 - 11:55 | Б.С.Б.

Култната сатирична емисија Saturday Night Live и научно-фантастичната серија Westworld доминираат со најголем број номинации за американските Еми награди.

Со по 22 номинации тие се пред новите серии како Stranger Things и Feud, кои добија по 18 номинации. За најдобри актери во драмска серија се номинирани Метју Рис, Кевин Спејси, Лив Шрајберр, Стерлинг Браун и Ентони Хопкинс.

Наградите ќе бидат предадени на 17 септември на свечена церемонија.

Најдобра комедија:

Atlanta

black-ish

Master of None

Modern Family

Silicon Valley

Unbreakable Kimmy Schmidt

Veep

Најдобра драма

Better Call Saul

The Crown

The Handmaid’s Tale

House of Cards

Stranger Things

This Is Us

Westworld

Ова е дел од листата, а целосно може да ја погледнете овде.

Коментирај