Фудбал

СП 2018: Сенегал ги казни грешките на Полска

19. јуни 2018 - 19:27 | МИА

Москва, 19 јуни 2018 (МИА) - Сенегал е првиот африкански тим кој забележа победа на Светското првенство во Русија, откако ја совлада Полска со 2:1 во вториот натпревар од групата „Х“. 

Полскиот дефанзивец Тиаго Чонек си даде авто-гол во 37-та минута по ударот на Идриса Геје, а во 60-тата, Мбае Нијанг ја искористи големата грешка во одбраната на противникот за да реализира за 2:0. 
 
Во 86-тата минута, Григориј Криховјак врати еден гол, но тоа беше сè што успеаја да направат Полјаците.
 
Со овој дуел беше ставен крај на првото коло во групната фаза на Мундијалот. 

Коментирај